Minulo soboto se je v Mestnem parku odvijal Družinski piknik
Otroci so peli in plesali z Aniko Horvat in Piko Nogavičko ter se družili ob ustvarjalnih delavnicah in animacijah, ki so jih organizirala društva.
Prireditev je potekala v organizaciji Centra za podjetništvo in turizem (CPT) Krško, JSKD OI Krško, Mestnega muzeja Krško, Valvasorjeve knjižnice Krško in Posavskega muzeja Brežice.
Letos smo dogodek povezali z 80. letnico izida knjige o Piki Nogavički saj Pika še danes pooseblja sanje vsakega otroka, da bi bil močan, neodvisen in da bi lahko živel tako razburljivo življenje kot ta edinstvena knjižna junakinja.
Aniki Horvat se je na odru pridružil zborček OŠ Jurija Dalmatina Krško s solistkami in prav poseben plesni nastop so pripravile članice oddelka za sodobni ples Glasbene šole Krško.
Poleg tega so lahko ujeli zanimive in zabavne foto utrinke v stilu Pike Nogavičke s Fotobox-om Posavje. Pokramljali so lahko z znamenitimi Krčani in sicer z Ano Maksimilo Valvasor, Josipino Hočevar, Jurijem Dalmatinom, Adamom Bohoričem ter Janezom Vajkardom Valvasorjem.
Mestni muzej Krško je pripravil ustvarjalno-igralni kotiček ob razstavi 'V ritmu Kasa / 100 let posavske konjeniške dediščine' ter na ogled postavil Hočevarjev mavzolej. Posavski alpinistični klub je navdušil s plezalno steno in predstavitvijo športnega plezanja in precej zanimanja je bilo pri Društvu za kreativno kvačkanje.
Seveda je tudi Valvasorjeva knjižnica Krško na široko odprla vrata za ogled in kotiček Pike Nogavičke.
Družinski piknik je bil organiziran po smernicah zero waste prireditve in je ohranil naziv »Prireditev na poti zero waste z dvema zvezdicama«.
Za prireditev Družinski piknik je CPT Krško v letu 2024 podpisal
zero waste zavezo, ki je narekovala zmanjšanje količin vseh zbranih odpadkov. Glavna cilja sta bila ustvariti karseda malo odpadkov in doseči več kot 90% stopnjo ločeno zbranih odpadkov.
Kako nam je to uspelo?
Obiskovalce prireditve smo nagovarjali k doslednemu ločevanju odpadkov na treh eko otokih, v ta namen smo lično zaprli javne koše v parku, po dogodku pa smo ločeno zbrane odpadke tudi stehtali. Program dogodka smo organizirali na način, da je bilo ustvarjenih čim manj odpadkov (povratni kozarci za večkratno uporabo, kompostabilna embalaža za hrano, trajnostne delavnice za otroke). Obiskovalce smo pozivali, da na prireditev poleg kozarcev, s sabo prinesejo svoje bidone in lončke, saj je bilo na prizorišču mogoče piti vodo iz pitnika in pipe. Za čas trajanja prireditve je bila
organizirana Zelena straža, ki je obiskovalcem pomagala pravilno ločiti odpadke.
Potek prireditve je spremljala
predstavnica Društva Ekologi brez meja, ki je bila navdušena nad samo organizacijo in dobrimi pripravami v luči zmanjševanja in preprečevanja odpadkov, ozaveščanjem o odpadkih pred in na dogodku ter z rezultatom ločeno zbranih odpadkov, saj je med prireditvijo nastalo
zgolj slabih 3,6 kg odpadkov oz. samo 6 g na obiskovalca. Na prireditvi je bilo tako
ločeno zbranih kar 94% odpadkov, za kar si prireditev prislužila
naziv »Prireditev na poti zero waste z dvema zvezdicama«.
S pridobljenim nazivom »Prireditev na poti zero waste« bomo kot primer dobre prakse nadaljevali začrtano pot k (še bolj) zelenim prireditvam v mestni občini Krško.
Zakaj se moramo ukvarjati z odpadki?
Po podatkih v povprečju vsak obiskovalec prireditev ustvari več kot kilogram odpadkov na dan. Večinoma odpadki na prireditvah niso ločeno zbrani, kar pomeni, da niti predpogoj za reciklažo ni dosežen. V Krškem želimo narediti korak naprej in poleg reciklaže poskrbeti še za preprečevanje nastajanja odpadkov.
Zavedamo se, da je okolje stvar vseh nas, zato želimo postati zgled tako za udeležence kot druge festivalske organizatorje. Hvala, ker ste nam pri izpolnjevanju zaveze in ciljev pomagali tudi vi!
#zerowaste

#prireditevnapotizerowaste
#ekologibrezmeja
#zelenashema
#kostak