Menu

Zapri

Svetovni dan brez zavržene hrane, 24. april

Vsako leto 24. aprila obeležujemo svetovni dan brez zavržene hrane. Dan, ki nas spodbuja k razmisleku o naših navadah, povezanih z ravnanjem s hrano, in h konkretnim korakom za zmanjšanje količine zavržkov.


Dejstvo je, da največ zavržene hrane nastane prav v gospodinjstvih – zato imamo prav posamezniki največjo moč za spremembe.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije povprečen Slovenec letno zavrže kar 72 kilogramov hrane. Kar 47% vse odpadne hrane nastane v gospodinjstvih, sledijo gostinstvo in strežba hrane s 37%, trgovina z živili z 9% ter proizvodnja hrane s 7%.

S preprostimi navadami lahko vsak od nas prispeva k zmanjšanju količine zavržene hrane:
  • Načrtujte nakupe – preverite, kaj imate že doma, pripravite nakupovalni seznam in se odpravite v trgovino siti. Kupujte nepakirano sadje in zelenjavo, da vzamete le toliko, kot res potrebujete.
  • Preverjajte roke uporabe – če živila ne boste uporabili takoj, izberite tista z daljšim rokom ali jih zamrznite.
  • Kupujte lokalno – lokalna hrana je bolj sveža in ima krajšo pot do vašega krožnika.
  • Vzdržujte red v hladilniku – nove izdelke postavite zadaj, starejše pa naprej, da jih porabite prej.
  • Pravilno vzdržujte hladilnik – za čim daljšo svežino hrane naj bo temperatura med 1 in 5 °C.
  • Postrezite manjše porcije – po potrebi lahko vedno dodate.
  • Ustvarjalno porabljajte ostanke – iz sadja pripravite smuti ali sladico, iz zelenjave juho, testenine ali krompir pa uporabite za novo jed. Navdih lahko najdete na številnih kulinaričnih portalih.
Svetovni dan brez zavržene hrane, 24. aprilSvetovni dan brez zavržene hrane, 24. aprilSvetovni dan brez zavržene hrane, 24. aprilSvetovni dan brez zavržene hrane, 24. april


Svetovni dan brez zavržene hrane je opomnik, da ima prav vsak izmed nas vpliv – z ozaveščenostjo in malimi koraki lahko ustvarimo veliko razliko. Hrana ni samoumevna in z odgovornim ravnanjem do nje izkažemo spoštovanje do okolja, dela in virov.